А чи знаєте Ви, що рівень компетенції людей нерівномірно розподіляється за віком. Здавалося б, чим людина старша, і чим довше вона займається своєю професією, тим вищою має бути компетенція, кращі результати та гучніший успіх?
Однак, таке спостерігається далеко не у всіх професіях. Можливо, тільки в деяких галузях мистецтва - у живописі, музиці, скульптурі, літературі, частково режисурі, у ремеслах, у єдиноборствах, та й то, за умови безперервної практики та щільного залучення до реальної індустрії.
У всіх інших професіях спостерігається зовсім інший розподіл компетенцій за віком, коли пік припадає на період між 30 і 40 роками. У цей період люди активно занурені в реальні проєкти, і меншою мірою займаються управлінням.
Після 40 років багато хто переходить від безпосередньо професійної діяльності до управлінської, що неминуче знижує компетенції. Деякі у віці 30-35 років створюють свій бізнес, переходять у фріланс, внаслідок чого доводиться прокачувати маркетинг, продажі, облік, організацію бізнесу. На професійне зростання залишається менше часу.

Індивідуально цей віковий діапазон розподілу компетенцій сильно залежить від галузі. Є галузі, наприклад, розробка ПЗ, де швидкість змін настільки висока, що пік компетенцій припадає на діапазон від 25 до 35, і не сильно зростає, тому що відбувається активна зміна технологій, інструментів і фреймворків. Є галузі, де швидкість змін нижча, тому пік компетенцій зміщується ближче до 40-45, іноді до 50, що вже рідкість.
Але так чи інакше, є значна кількість людей старше 45, 50, 55, які мають серйозну проблему: вони змінили багато професій, але всі ці професії тією чи іншою мірою застаріли. У результаті, такі люди перебувають у своєрідній ілюзії.Вони продовжують думати, що ЩЕ професіонали в цих галузях. Порівняно з дилетантами-початківцями - так, але для вимог сучасного ринку, вже ні!
Це означає, що час знову до школи! 45-55-65 це той діапазон, коли можна і треба здобувати нову професію, відкривати нові горизонти і можливості. Навіщо і чому це треба?
Спочатку погані новини.
Якщо ви професійно неліквідні, то на вас чекає неприємна перспектива. Ви можете продовжувати обслуговувати дедалі простіші процеси і, найімовірніше, впродовж 10-15 років ви потрапите під скорочення. Вам важко, і майже неможливо витримувати конкуренцію з наступним поколінням у діапазоні вікових груп 35-45. Тим більше, що масово йде автоматизація виробництва.

Тому ми далі не будемо обговорювати, навіщо це треба - це і так зрозуміло. Давайте поговоримо про вигоди отримання нової професії.
Хороші новини? Вони є в нас!
- Як не дивно, люди з віком не дурнішають, а розумнішають! Це доведений факт, що означає, що ви можете вчитися в 10-20 разів швидше, особливо комплексним предметам та навичкам. Нічого, що підлітки та школяри випередять вас у комп'ютерних стрілялках, але вони навіть близько не зрозуміють складні концепції, які ви інтуїтивно зрозумієте миттєво. Чому? Тому що ваша ерудиція, контекстні простори, здатність оперувати категоріями та пов'язувати поняття в кілька разів вища, саме в цьому віці. І далі вони зростатимуть, якщо ви заздалегідь подбаєте про це.
- Ви швидше читаєте, але найголовніше, ви швидше розумієте. Якщо молодій людині потрібно кілька років, щоб увійти в професію - вам потрібно всього кілька місяців, якщо ви робитимете це з однаковою інтенсивністю. Багато хто старший за 45, боїться вчитися, бо звик думати, що це дуже довго... Це діти вчаться довго, а дорослі вчаться в 100 і 200 разів швидше. Тепер можете не боятися.
- Ви швидше бачите нові можливості, коли з'єднуєтеся з новими знаннями. Чому? Тому що можливості - це зворотний бік проблем, а вже їх Ви бачите й умієте розпізнавати більше та краще саме тому, що Ви досвідченіші й досвідченіші в житті. Проблема стартаперів-початківців у тому, що вони швидко отримують експертизу в технологіях, але не мають знання життя і розуміння проблем. Тому Вам нове знання даватиме в 10-20 разів більше можливостей, ніж молодим людям.
- Ви оновлюєте свій мозок і він починає працювати в 3-5 разів більш ефективно, бо мозок, як і будь-який орган, працює тим краще, чим частіше ним користуватися. А навчання та розв'язання нових проблем - найкращий спосіб оновлення.
- Інтенсивне навчання кардинально знижує ймовірність вікової деменції, про яку до 40 думати рано, а після 55 ще не пізно.
- Нове навчання - це нові контакти, нові горизонти, нові смисли, нові країни. Діти та побутові проблеми в минулому. Настала друга молодість - час відкривати світ, отримувати нові відчуття, новий досвід - все тільки починається.
- Відчуйте себе знову молодим, знову учнем, залиште роль досвідченої людини, що сковує вас. Досвід потрібен, щоб допомагати вам, а не обмежувати можливості зростання.

Чого навчатися?
Загальний підхід спирається на два простих критерії:
Критерій №1: Що подобається, до чого є пристрасть?
Тут часто люди припускаються помилки №1 - Ви відчуваєте задоволення від багатьох речей, які знаєте, або якось з ними стикалися. Але є набагато більше такого, про що ви не знаєте, і що, можливо, зачепило б вас набагато сильніше. Щоб не впасти в цю помилку треба більше читати різної галузевої преси, ходити на заходи в різних галузях, далеких від вашої повсякденності.
Помилка №2 - коли люди обирають професію. Це неправильно, і я поясню чому. Професія - це лише інструмент досягнення та реалізації ваших бажань, уявлення про успіх. Тому спершу варто зрозуміти, який вигляд має картинка того успіху, того досвіду, якого ви хочете досягти. Який вигляд має та роль, яку ви хочете зіграти. Щойно ви це зрозумієте, стане набагато простіше з вибором професії.
Критерій №2: Що перспективно та інтенсивно розвиватиметься протягом 5-8 років?
Розрахунок простий - 5-7 місяців піде на навчання, приблизно 7-9 місяців на вхід у нову сферу і вихід на пік (пам'ятайте, що ви робите це у 20 разів швидше за молодих), і приблизно 5 років необмеженого професійного, соціального і фінансового зростання. Потім, найімовірніше, або перехід на вищий рівень (управління і бізнес), або знову зміна напряму.

За матеріалами Long Life Learning
P. S. Дослідження, яке проводила дослідницька організація Ewing Marion Kauffman Foundation (США), виявило деякі цікаві факти щодо віку успішних підприємців Кремнієвої долини.

Виявилося, що молоді мрійники, такі як Марк Цукерберг (Facebook) і Девід Карп (Tumblr), є скоріше винятком, ніж правилом. Насправді піковий вік для підприємців - 35-45 років. Згідно з отриманими даними складається цікава статистика: підприємці у віці від 30 до 49 років відкривають близько 50% нових компаній. На бізнесменів-початківців у віці від 50 до 59 років припадає близько 20% стартапів, а на молодь у віці від 18 до 29 років - менше 20%.
Робимо висновки, друзі, і починаємо вчитися! :)
STARTUP NEWS