Валерій Пічко. Чи потрібен SWOT - аналіз митцю?


Чи буде новий арт-проєкт успішним?  Жоден художник (за винятком тих, чиї роботи ще за їх життя набули цінності для колекціонерів) не може бути впевненим у тому, що його новий проєкт буде успішним. Але успіх можна спрогнозувати, якщо ще до початку реалізації своїх амбітних творчих ідей зайнятися стратегічним плануванням. 

Давайте розберемося, а навіщо художнику це саме стратегічне планування? Коли я говорю про художників, я маю на увазі не тільки живописців, а й фотографів, дизайнерів, керамістів, скульпторів та інших творчих людей, які працюють над масштабними арт-проєктами.

 

 

Проблема полягає в тому, що художник (або творчий колектив), розпочинаючи роботу над тим чи іншим арт-проєктом, найменше думає про стратегічне планування - про цільову аудиторію, про просування цього проєкту та про аналіз потенційних загроз успішному здійсненню своєї задумки. А даремно. Якщо попередньо зайнятися таким аналізом, то можна передбачити всі слизькі моменти майбутньої роботи, які обов'язково спливуть на етапі фандрайзингу, тобто пошуку безповоротних інвестицій на здійснення проєкту.

 

Реально оцінити сильні та слабкі сторони майбутнього проєкту, а також свої сильні та слабкі сторони складно. Але можна. Для цього необхідно провести SWOT-аналіз.

 

Розгляньмо, що таке SWOT-аналіз і як з ним працювати у сфері мистецтв і культурних ініціатив.

 

SWOT-аналіз - це метод стратегічного планування, який полягає у виявленні сильних і слабких сторін та розподілу їх на чотири категорії: сильні сторони, слабкі сторони, можливості та загрози.

 

Такий метод планування дуже важливий на етапі пошуку інвестицій. Навіть якщо інвестор не розраховує на повернення своїх інвестицій з відсотками, він у будь-якому разі дуже зацікавлений в успішному здійсненні вашого проекту. Тому ви  маєте чітко розуміти, чи варто затівати серйозний арт-проєкт, чи обмежитися ремісництвом.

 

Коли я кажу про великий арт-проєкт, то це не про великий мурал на стіні багатоповерхівки або вуличний концерт музичного колективу. Я маю на увазі серйозний арт-проєкт, у якому буде задіяний великий творчий колектив, на який буде витрачено досить велику кількість часу і який потребуватиме досить великих інвестиційних вливань.   

 

Не менш важливо добре розуміти всі «за» і «проти» свого проєкту на етапі оформлення документів на отримання великого гранту. Це допоможе набрати необхідну кількість балів і випередити конкурентів.

 

Коли я говорю про гранти, я не маю на увазі суми у 2-3 тисячі євро. Я говорю про суми  від ста тисяч до одного мільйона євро. Отримати великий грант «нахрапом» не вийде. На вас чекає наполеглива і серйозна аналітична робота.

 

Грантодавець має впевнитися, що ви можете:

  • чітко окреслити пріоритети свого проєкту
  • чітко виписати цілі проєкту та шляхи їх досягнення
  • чітко описати систему моніторингу проєкту: від збору інформації про проходження проєкту, до фінансової звітності щодо витрачання коштів, що виділяються
  • чітко прописати партнерські відносини.

Крім того, ви повинні будете показати інвестору, як збираєтеся виходити на нову аудиторію, як будете її розвивати, як оцінювати і вимірювати результати вашого арт-проєкту. Ви повинні будете показати, як ваш проєкт існуватиме після освоєння грантових коштів.

 

Якщо плануєте заробляти на своєму проєкті, то повинні будете чітко розписати інвестору свою бізнес-модель.

 

В процесі роботи над проєктом на етапі планування у вас виникне ще багато додаткових запитань і завдань, які потребують вирішення. На більшу частину питань якраз і відповідає метод SWOT - аналізу.

 

Зазвичай цей аналіз подається у вигляді простої таблички:

 

Будь-яке вивчення арт-ринку та сегментування своєї творчості бажано розпочинати з оцінювання власних творчих можливостей і потенційних загроз, з якими можете зіткнутися в процесі просування своїх креативних проєктів. SWOT-аналіз - один із найпоширеніших видів такої оцінки. Це простий і універсальний маркетинговий інструмент. Завдяки йому ви зможете не тільки оцінити перспективи своєї роботи в певному сегменті арт-ринку, а й перспективи просування конкретного творчого проєкту.

 

Для проведення такого аналізу вам треба виявити і структурувати не тільки ваші можливості та загрози, а й ваші сильні та слабкі сторони. Тут не можна «кривити душею». Необхідно порівняти свої реальні можливості, внутрішні сили і слабкі сторони з тими можливостями, які вам може надати арт-ринок і ваша маркетингова програма з просування свого проєкту.

 

Завдяки тому, що для проведення SWOT-аналізу не потрібні ані спеціальна підготовка, ані великі бази даних, цей метод став популярним методом вивчення можливості роботи в певному сегменті ринку. Причому, провести таку оцінку можна не тільки для себе, а й для своїх партнерів, і для своїх потенційних конкурентів (якщо ви їх досить добре знаєте). З іншого боку, така простота аналізу може призвести до неправильних висновків. Тому чим об'єктивнішою буде вихідна інформація, тим краще.

 

Правила проведення SWOT-аналізу.

 

Щоб уникнути помилок і отримати максимум користі від SWOT-аналізу американська маркетологиня, професорка і просто красива дівчина Саллі Дібб (Sally Dibb) пропонує дотримуватися кількох нескладних правил:

 

1. Не проводьте SWOT-аналіз для ВСІЄЇ своєї діяльності, або для ВСІЄЇ своєї творчості.

 

У цьому випадку він вийде занадто узагальненим. Пам'ятайте, що Вас цікавить тільки конкретний сегмент арт-ринку, ось на ньому і сфокусуйтеся. Виявіть саме для нього всі сильні та слабкі сторони, можливості та загрози.

 

2 Зверніть увагу на категорії SWOT.

 

Сильні та слабкі сторони - це ваші риси. На них ви зможете впливати. А ось на можливості та загрози ви вплинути не зможете. Вони пов'язані з ринком та умовами його існування.

 

3. Поставте себе на бік вашого клієнта.

 

У процесі аналізу своїх сильних і слабких сторін потрібно враховувати, що ваші слабкі сторони будуть слабкими тільки тоді, коли вони так сприйматимуться ринком, тобто, вашими потенційними клієнтами, покупцями, шанувальниками тощо. Те саме стосується і ваших сильних сторін. Крім того, в аналіз потрібно включати не всі ваші сильні та слабкі сторони, а тільки ті, які реально стосуються справи.

 

Якщо слабких і сильних сторін у вас набирається дуже багато, то їх слід ретельно проаналізувати та послідовно розмістити за ступенем важливості в очах потенційних клієнтів, а потім записати їх у порядку спадання їхньої  важливості.

 

Не забувайте про ваших потенційних конкурентів. Їхні потенційні переваги будуть конкурувати з вашими сильними сторонами.

 

4. Будьте об'єктивні і намагайтесь використовувати різноманітну вхідну інформацію.

 

Одній людині важко об'єктивно підібрати всі вихідні дані для SWOT-аналізу, тому залучайте для його складання своїх друзів та колег (не конкурентів :)).

 

Важливо розуміти, що SWOT-аналіз - це не просто перелік ваших слабких сторін. Всі елементи, що прописуються в категоріях, мають бути об'єктивними. Тому, якщо ви працюєте у творчій групі, то оптимально буде доручити складання SWOT кожному члену колективу, а потім провести спільне обговорення результатів та скласти зведений аналіз.

 

5. Уникайте двозначних визначень.

 

Занадто часто в SWOT-аналіз включають «сильні сторони», які, найімовірніше, нічого не значать для більшості ваших потенційних клієнтів. Цього робити не можна. Чим точніші формулювання, тим кращий аналіз. Наприклад, якщо фотограф включає до своїх сильних сторін наявність «професійного фотознімального обладнання», то, з точки зору клієнта, це буде безглуздо. Йому (клієнту) абсолютно байдуже, наскільки дорогий у вас фотоапарат, або який найкрутіший спалах ви використовуєте.

 

Заносити  до списку потрібно тільки ті складові, які можуть сприйматися як важливі не вами, а ринком, тобто цільовою аудиторією і потенційними клієнтами.

 

Можливості та загрози належать до категорій зовнішнього (ринкового) середовища. Вони перебувають поза зоною вашого впливу. Тому, вносячи елементи в ці категорії, ви маєте розглянути:

  • Законодавчі та регулюючі норми, яким мають підпорядковуватись працівники сфери мистецтв, пропонуючи на ринок твори мистецтва.
  • Правила роботи галерей та аукціонних майданчиків.
  • Громадські сили у сфері культури. Вони напряму можуть гальмувати вашу діяльність, якщо громадська думка суперечить концепції вашого арт-проєкту. Незадоволені глядачі або громадські організації можуть стати серйозною перешкодою на шляху просування вашого дітища. Відомі приклади, коли галереям доводилося згортати експозиції під тиском певних громадських інституцій.
  • Певні релігійні організації, для яких ваша творчість може сприйматися неприпустимою.
  • Економічна ситуація в регіоні збуту, загальний стан економіки, купівельний попит та інтереси клієнтів, особливості пріоритетів у витрачанні грошей.
  • Засоби масової інформації, художні критики та відгуки лідерів думок.
  • Конкурентні загрози.

Як правильно заповнювати SWOT - таблицю.

 

Для початку ви з партнерами та компаньйонами повинні чітко визначитися з критеріями успішності вашого проєкту. Якщо проєкт комерційний, то тут усе зрозуміло. А якщо проєкт не комерційний? Що саме ви розумієте під успішністю арт-проєкту?  Кількість відвідувачів / глядачів? Кількість записів у книзі відгуків? Кількість публікацій у пресі? Кількість телевізійних репортажів? Позитивні відгуки критиків? А можливо, кількість «лайків» і відгуків на сайті проєкту та на сторінках у соціальних мережах?  Ці критерії ви маєте визначити самостійно.

 

При заповненні всіх частин таблиці необхідно перерахувати найважливіші елементи. Важливість елемента визначається тим, наскільки сильно він може вплинути на критерії успішності проєкту або на його комерційну складову.

 

Якщо в якійсь частині таблиці набирається багато пунктів, то їх ранжують за важливістю, наприклад, спочатку йдуть найголовніші ваші можливості, а потім вже решта, або спочатку йдуть «головні загрози», а потім менш «страшні» і так далі.

 

Намагайтесь сфокусувати SWOT якомога точніше. Для кожного нового сегмента ринку або для кожного нового проєкту заповнюйте нову табличку.

 

Будьте об'єктивним. Коли вносите новий пункт до Таблиці, поставте собі кілька запитань:

  • Чи впевнені ви, що це так насправді?
  • Наскільки ви в цьому впевнені?
  • Звідки вВи це знаєте?
  • Чи може це незабаром змінитися?
  • Наскільки це важливо для вашої аудиторії?
  • Чи можна розглянути цю позицію стосовно потенційних конкурентів?

Під час заповнення таблички постарайтеся включати тільки ті пункти, у яких упевнені.

 

Свої сильні та слабкі сторони (або сильні та слабкі сторони свого проєкту) розглядайте і щодо потенційних конкурентів.

 

Результати SWOT аналізу.

 

Результатом проведення SWOT-аналізу проєкту має стати план дій, який вирішуватиме такі питання:

  • Як усунути, або мінімізувати вплив слабких сторін проєкту.
  • Як перетворити слабкі сторони проєкту на сильні або приховати ті слабкі сторони, які неможливо змінити.
  • Яким чином можна нейтралізувати загрози.
  • Як перетворити загрози на можливості.
  • Як використовувати сильні сторони проєкту.
  • На які сторони проєкту необхідно зробити акцент під час проведення реклами серед цільової аудиторії.
  • Як реалізувати можливості проєкту в максимально короткий термін.

Ну і наостанок - сухий залишок: SWOT-аналіз дасть вам змогу реально оцінити соціальну та комерційну складові проєкту, правильно «презентувати» проєкт спонсорам та інвесторам і реально допоможе в просуванні вашої творчості на арт-ринку.

 

 

Валерій Пичко для STARTUP NEWS