Бізнес - план стартапу очима акул інноваційного бізнесу


Кажуть, що правильно написаний бізнес-план - це запорука успішного розвитку будь-якого підприємства. Але чи не занадто перебільшене значення цього документа, коли маєш справу не з працюючим бізнесом, а зі стартапом? Чи справді можна «розкрутити інвестора на гроші», маючи хороший бізнес-план? Що хочуть бачити потенційні інвестори в бізнес-плані вашого стартапу?

 

Гай Кавасакі (Garage Technology Ventures)

 

Бізнес-план не має особливої практичної користі для стартап-компанії, оскільки підприємці зазвичай будують його на припущеннях, гіпотезах та інших невідомих величинах. Компанії досягають успіху завдяки грамотному втіленню планів, а не грамотним планам.

 

Хоч як парадоксально це звучить, але для більшості підприємців бізнес-план як документ - один із найменш важливих чинників у добуванні капіталу, але, тим не менш, він має бути.

 

 

Усі романтичні та абстрактні мрії про зміну світу стають цілком матеріальними і сумнівними, як тільки ви переносите їх на папір. Тому цей документ не такий важливий  у порівнянні з процесом, що веде до його створення. Навіть якщо ви не ставите за мету залучити капітал - все одно варто написати бізнес-план.

 

Ми з вами розуміємо, що ви не знаєте, що буде з вашим продуктом, коли він вийде на ринок - хто його купить, скільки заплатить і чи буде замовляти повторно. Але ви не маєте заявляти про це в бізнес-плані. Тож пишіть так, ніби точно знаєте, що день прийдешній вам готує; але при зіткненні з реальністю реагуйте опортуністично.

 

Найбільша помилка - написати продуманий план, а потім тупо дотримуватися його лише тому, що це «план». Якщо ви досягли успіху - ніхто не засудить вас за те, що ви не дотримувалися плану. Якщо ж, дотримуючись плану, провалилися - сором вам і ганьба.

 

Гейді Ройзен (Mobius Venture Capital)

 

 

Я хочу бачити докладний помісячний прогноз обороту всього капіталу на перший рік, потім поквартальний - на наступний рік і потім щорічний - на основі передбачуваної прибутковості. Я розумію, що всі ці цифри взяті зі стелі, але мені потрібно знати, якими орієнтовними розрахунками керується підприємець, прогнозуючи загальний обсяг ринку, свою частку в ньому і скільки грошей буде потрібно, щоб цього досягти.

 

Майк Моріц (Sequoia Capital)

 

Жодні прогнози все одно не збуваються, тож підприємці можуть навіть не морочитися складанням повної таблиці точних розрахунків. Насправді інвестору стартового капіталу важливо лише оцінити, скільки приблизно грошей знадобиться на компанію, перш ніж вона зможе фінансувати себе сама. Ми завжди звертаємо особливу увагу на перші 18-24 місяці, виходячи з припущення, що якщо компанія переживе цей період, то далі буде краще. Чекаємо, що нам нададуть кілька добре продуманих прогнозів (поквартальних - на перші 2 роки і щорічні - на 3-й, 4-й і 5-й роки) за доходами і збитками, балансовий звіт і прогноз руху готівки.

 

Гері Шеффер (Morgenthaler Ventures)

 

П'ять років - стандартний період бізнес-планування, усупереч тому, що надійність падає зі зростанням термінів. Більш вузькі часові рамки, наприклад три роки, підійдуть для «сирих» стартапів. На практиці інвестори зазвичай очікують побачити прогноз на стільки років, скільки потрібно бізнесу, щоб почати приносити відчутний дохід. І якщо термін перевищує 5 років, це теж може цілком влаштувати інвестора. Аби така інформація допомагала встановити, скільки грошей потрібно вкласти в компанію для досягнення нею прибутковості, - ось головне, про що інвестори завжди хочуть мати хоча б приблизне уявлення.

 

Стів Джарветсон (Draper, Fisher, Jurvetson)

Будь-який бізнес-план включає фінансові прогнози, які починаються з дуже скромних цифр, але потім, уже до третього року, злітають до абсурдних висот прибутку. Ми, як правило, не сприймаємо всерйоз подібні розрахунки, але сам по собі прогноз корисний тим, що демонструє підприємницький оптимізм і потенціал зростання. Але важливіші за сам прогноз - міркування підприємця, на основі яких він зробив висновки щодо бізнес-моделі, обсягу ринку, ціноутворення, каналів розповсюдження і, як результат, валового прибутку і капіталомісткості.

 

Головне - ми хочемо вкладати гроші в компанії, які прагнуть змінити світ, і для початку розмови цілком достатньо півсторінки фінансових прогнозів на 5 років у поєднанні з вдумливим обговоренням ключових факторів розвитку.

 

Тож, як ви зрозуміли, бізнес-план потрібен, навіть якщо формально він марний. Такий ось парадокс. Ну а як правильно скласти бізнес-план стартапу, ми розповімо в наступній публікації.

 

 

 

STARTUP NEWS