Шотландська приватна космічна компанія Orbex продемонструвала прототип найбільшого у світі цільного ракетного двигуна, виконаного з порошкових матеріалів на промисловому 3D-принтері виробництва німецької компанії SLM Solutions.
Перші орбітальні запуски власних ракет заплановано на 2021 рік.
Стартап Orbex базується в місті Форрес і розраховує стати першим європейським приватним космічним підприємством, яке займається орбітальними запусками комерційних і дослідницьких супутників.
Роботи над легкою ракетою-носієм Prime ведуться за технічної підтримки фахівців NASA, Європейського космічного агентства (ESA) і компанії Arianespace. Перший ступінь планується зробити багаторазовим, а вантажопідйомність сягатиме 150 кг при виведенні корисного навантаження на сонячно-синхронну орбіту. Очікується, що завдяки широкому застосуванню вуглепластика, алюмінієвих композитів і технологій 3D-друку вдасться досягти 30-відсоткового зниження маси та 20-відсоткового приросту ефективності порівняно з найближчими аналогами. У випадку з прототипом двигуна застосування адитивних технологій дало змогу домогтися дворазового зниження собівартості та десятикратного скорочення часових витрат, як порівняти з традиційними виробничими методами.
Заявлені характеристики роблять шотландську ракету прямим конкурентом носіїв американсько-новозеландської компанії Rocket Lab, що вже працює на комерційному ринку. Ба більше, ці два підприємства мають намір поділити космодром у Сатерленді, хоча їм доведеться здійснювати запуски з окремих пускових комплексів, оскільки вони використовують різне паливо: якщо ракети Electron від Rocket Lab літають на гасі, то носії Prime заправлятимуться більш екологічним пропаном.
Як і Rocket Lab, що друкує двигуни на 3D-принтерах, Orbex покладається на адитивні технології: на ілюстраціях показано другий, розгінний ступінь із двигуном, виконаним на великоформатному промисловому 3D-принтері SLM 800 за технологією селективного лазерного наплавлення металопорошкових композицій. Корисний об'єм цих систем дає змогу вирощувати вироби розміром до 500х260х800 мм.
Розробники стверджують, що це найбільший ракетний двигун із цілісною конструкцією (мабуть, не враховуючи сопла - прим. ред.), що можливо тільки завдяки технологіям 3D-друку. Такий підхід має забезпечити підвищену надійність через відсутність зварювальних швів і роз'ємних з'єднань.
Інвестори вклали в Orbex близько сорока мільйонів доларів, а першу віддачу планують отримати вже за кілька років: 2021 року має відбутися перший експериментальний запуск із корисним
навантаженням. Замовником виступає британська компанія Surrey Satellite Technology Ltd. Крім того, Orbex уже досягла угоди про запуск щонайменше десяти апаратів зі швейцарською компанією
Astrocast SA, що працює над глобальною мережею з 64 наносупутників для інтернету речей. Ракети для доставки ще двадцяти супутників зафрахтовані компанією Elecnor Deimos, одним із ключових
інвесторів Orbex.
Первоисточник - 3D Today