Mobile app. 5 ознак цікавого мобільного застосунку з точки зору інвестора


Ринок мобільних застосунків зростає як на дріжджах: за прогнозами його річний обсяг до 2020-го року перевищить $100 млрд. Сьогодні кожен восьмий розробник зайнятийстворенням мобільного застосунку, понад 500 новинок щодня завантажуються в AppStore. Але далеко не кожна з них генеруватиме прибуток.

 

У яку розробку варто вкладатися, а від якої краще отримати подалі? Про це розповідає Артур Устимов - венчурний інвестор, член ради директорів інвестиційної компанії AKTIVO.

 

1. Додаток потрібен користувачам. 

 

На жаль, як це буває на «модному» і зростаючому ринку, ми не завжди бачимо різницю між тим, що модно, і тим, що прибутково. Не варто інвестувати в проєкт тільки тому, що він у тренді. Головне - чи потрібен новий продукт споживачеві?

 

Наприклад, на ринку є застосунки для продажу дорогих туристичних поїздок. Але питання про те, як багато людей готові купувати такі тури за допомогою застосунку, командою явно не було опрацьовано. Туристична путівка потрібна нам не частіше, ніж двічі на рік - чи будуть клієнти заради цих двох разів завантажувати додаток на свої смартфони? Не кажучи вже про те, що дорогий тур в онлайн не купують. Його купують в офісі, після ґрунтовних консультацій з агентом і детального вивчення продукту. То чи був сенс у створенні такого застосунку?

 

А ось застосунок із продажу дешевих товарів із Китаю, на кшталт рекламованого сьогодні Joom (де покупець робить спонтанні покупки), теоретично може принести інвестору прибуток.

 

Важливо також, наскільки проект відрізняється від конкурентів, чи несе в собі щось нове. Наприклад, на ринку багато веб-ресурсів із пошуку роботи, але виявилося - вільна ніша є. Багато хто шукає роботу поруч із домом, і такі вакансії користувачам зручно шукати саме в застосунку. Результат: застосунок із пошуку роботи поруч із домом Radar з'явився на ринку лише минулого року, але вже зараз посідає перше місце серед бізнес-додатків у Google Play. Кількість відгуків на вакансії в ньому перевалила за 1 мільйон на місяць і продовжує зростати, збільшуючись щомісяця майже вдвічі.

 

2. Грамотний бізнес-план і дослідження ринку. 

 

Сьогодні створенням додатків займається кожен восьмий розробник. Але гарне розуміння ринку і конкурентного середовища є далеко не в кожної команди. Чи були проведені опитування споживачів, проаналізовані успіхи і невдачі конкурентів? Чи є розуміння перспектив ринку, того, які показники він продемонструє через кілька років?

 

Щодня в AppStore завантажується понад 500 нових застосунків. Чи зможе ваша ідея виділитися з цього натовпу? Чи продумані всі нюанси просування продукту? Ці запитання інвестор має обов'язково поставити команді.

 

3. Кваліфікована команда. 

 

Якщо ви чуєте чергову історію про те, що в когось «вистрілив» проєкт, створений студентом на коліні за кілька годин, а вартість його розроблення становила лише $300, то, найімовірніше, вам розповідають казку. Застосунок, який дійсно здатний приносити прибуток, створює кваліфікована команда, кожен із розробників якої відпрацював у своєму напрямку не менше 5-7 тис. трудогодин. Необхідний і менеджер із великим досвідом роботи у створенні подібних проєктів.

 

Інвестору важливо розуміти, що якщо йдеться про створення якісного продукту, то інвестиції тільки в базову версію застосунку можуть перевищити $50 000 - $100 000.

 

4. Монетизація.

 

Ринок мобільних додатків має свою специфіку. Успіх проєкту в очах користувача ще не означає успіх команди і не завжди обіцяє зростання доходів для інвестора.

 

Технології AR/VR (віртуальна і доповнена реальність) безумовно цікаві сьогодні споживачеві, що доводить приклад Pokemon Go. Проте більшість застосунків із доповненою/віртуальною реальністю поки що не приносять значних прибутків своїм творцям (та й, власне, інтерес до Pokemon Go досить швидко вщух).

 

Такі проєкти розвиватимуться, але навчитися монетизувати їх командам ще тільки належить. Платні застосунки користувачі скачують неохоче. Поки що на пострадянському просторі більше затребувана модель безкоштовного застосунку з додатковими платними опціями. Прорахувати економіку такого проєкту виявляється досить складно.

 

Монетизація продукту - основне завдання, над вирішенням якого команді проєкту потрібно думати від самого початку. Якщо немає розуміння того, на якому саме етапі і яким чином застосунок стане приносити прибуток, від такого проєкту я, як інвестор, вважав за краще б утриматися.

 

5. Дворазове щотижневе зростання на старті. 

 

На мій погляд, одним із найважливіших показників того, що застосунок справді буде затребуваним на ринку і вкладання в нього в перспективі можуть окупитися, є зростання кількості його завантажень на старті. Зазвичай після запуску успішний продукт показує щонайменше дворазове зростання кількості скачувань. Якщо ж зростання «з нуля» становить менше ніж 10% на тиждень, отже, з продуктом щось не так. Чи входити інвестору в такий проєкт? Питання риторичне: венчурні інвестиції - завжди ризик, але відсутність зростання на старті - занадто тривожний сигнал. Краще повернутися на п'ять кроків назад і почати вибір об'єкта для інвестицій заново.

 

 

STARTUP NEWS