Сервіс Uber став, напевно, останнім яскравим стартапом у сфері таксі. Жоден з його клонів не зміг повторити такий успіх і це природно - надто велика капіталізація цього бізнесу.
Погодьтеся, для сервісу таксі важко придумати щось нове та інноваційне. А може й не варто вигадувати? Саме так і вчинили організатори стартапу з Гетеборга (Швеція) під назвою Bzzt, коли вирішили надати шведам новий таксосервіс.Вони просто об'єднали три трендові складові таксомоторного транспорту: електродвигун, сервіс замовлення онлайн і... тук-тук. Так-так, ті самі азіатські моторолери, на яких у країнах південно-східної Азії катають туристів.

Використовуючи Стокгольм як стартовий майданчик, хлопці запустили 18 електромобільчиків влітку для вивчення «споживчого попиту». Успіх заходу перевищив усі очікування, тому планувалось, що до кінця року містом бігатимуть уже 50 екіпажів.
Bzzt запропонував Uber-подібний сервіс, але замість автомобілів він використовує крихітні електричні мопеди, які можуть пересуватися зі швидкістю до 45 кілометрів на годину. Бачення компанії полягає в тому, щоб зробити послуги таксі доступними для всіх городян, пропонуючи ціни, що зіставні з цінами в громадському транспорті.

«Наше бачення проєкту, - каже Пер Ніреніус, кофаундер Bzzt, - дозволити всім пересуватися на таксі і поліпшити суспільство, піклуючись про екологію».
Електромобільчики а'ля тук-тук, що настільки звичні у сфері перевізників в азіатських країнах, стали новинкою для жителів Гетеборга, де Bzzt обкатував свій стартап.
960 000 доларів США, зібраних методом краудфандингу, дали змогу стартапу запуститися в Стокгольмі. Після цього інвестори вклали в сервіс ще 850 000 доларів.
Підтаксі, як називає їх Бззт, виробляються компанією Clean Motion, керуючим партнером якої є сам Ніклас Зенстрем - засновник Skype.

Підтаксі можна замовити через додаток Bzzt у будь-якому місці в межах міста Стокгольма. Клієнт платить фіксовану плату в розмірі 30 крон (3,5 долара США) за кілометр незалежно від трафіку, що для Стокгольма є дуже низькою ціною. Bzzt пропонує новим клієнтам свою першу поїздку безкоштовно й обіцяє час подання екіпажу протягом 3-4 хвилин.
«Звичайне таксі клієнти чекають у середньому від 15 до 20 хвилин, що дуже неефективно. У нас є інноваційне ПЗ, яке оптимізує наш транспортний парк, - пояснює кофаундер і директор компанії Свен Вольф. - Це дає нам вищий рівень заповнюваності і саме тому ми можемо запросити нижчі ціни та платити хорошу зарплату нашим водіям».
Bzzt кидає виклик Uber своїм «екологічним мисленням» і кращими умовами для водіїв.
Uber ніколи не розглядав своїх водіїв як співробітників. У Bzzt інша стратегія.
«Усі наші водії працюють із письмовими контрактами, які підлягають угоді зі шведською профспілкою працівників транспорту. Для того, щоб компанія приносила прибуток, нам не потрібна «потогінна система». Ми просто зберігаємо наші витрати на низькому рівні (дешеве паливо, дешевий транспортний засіб, дешева страховка)», - каже Вольф.
Bzzt хоче збільшити свій транспортний парк у Стокгольмі до 200 підтаксі - і сильно потіснити традиційні таксомотори. Якщо все буде добре, Ніреніус і Вольф поширюватимуть свою революційну концепцію на інші країни. Чи вдасться це - покаже майбутнє.
Валерий Пичко по материалам World Economic Forum
STARTUP NEWS