Ne slukhaite Ilona Maska
9 причин, чому не варто слухати таких людей, як Ілон Маск, або Джеф Безос
Пропонуємо вашій увазі статтю Адріана Воленика, на порталі ІDEAPOD https://ideapod.com/, яка ставить цікаве питання – чи можна прислухатися до порад таких знаменитих бізнесменів, як Марк Цукерберг, Ілон Маск або Джеф Безос? - І відповідає на нього - прислухатися можна, але дотримуватися цих порад не можна. Чому? - відповіді у статті.
Вам не набридло читати поради деяких із найбільш відсторонених і егоцентричних людей на планеті? Мені набридло. Маск, Гейтс, Цукерберг, Кубан, Вінфрі. Від них не втечеш. Основні видання люблять писати про них і ділитися їх «корисними» порадами.
Але навіщо слухати людей, які навіть не знають, скільки коштує молоко чи хліб у магазині? Вони навіть віддалено не пов’язані з нами! Ви не маєте цього робити і ось чому.
1) Застосовність у реальному житті
Більшість порад знаменитостей, які ви читаєте, є більш теоретичними або бажаними, що не завжди добре переноситься на реальні життєві ситуації. Тим більш до вашої ситуації.
Наприклад, відомий підприємець радить дуже ризикувати, щоб досягти успіху. Хоча ця стратегія могла б спрацювати для них, вона не враховує фінансові обмеження чи толерантність до ризику, які має така людина, як ви, зі стабільною роботою та фінансовими обов’язками. Крім того, ці люди надзвичайно кмітливі, мають цілу армію бухгалтерів, юристів і консультантів, які допомагають їм на кожному кроці, мають зв'язки серед чиновників необхідних міністерств і державних структур та прихильність урядовців з доброзичливим ставленням до себе. Якщо вони зазнають невдачі, вони просто оголосять про банкрутство і підуть далі, наче нічого не сталося.
Тому ви маєте дивитися на те, що ці люди робили на початку свого шляху, а не зараз, коли вони на вершині успіху та мають безмежні ресурси. Однак у більшості випадків навіть це не витримує критики, оскільки 40, 30, 20 або навіть 5 років тому все було зовсім інакше.Те, що працювало у 90-х, здебільшого більше не працює. Крім того, більшість із них походять із заможних сімей із хорошими зв’язками , які допомогли їм досягти своїх цілей.
Ваші цілі, цінності та обставини є унікальними для вас. Те, що спрацювало для Ілона Маска, Джеффа Безоса чи Білла Гейтса, може не відповідати вашим особистим прагненням або просто не буде працювати для вас.
Подумайте, як їхні поради стосуються вашої конкретної ситуації. Швидше за все - ніяк.
2) Надмірне спрощення
В інтерв’ю, статтях або публічних заявах знаменитості та ділові люди часто спрощують складні питання, щоб зробити їх більше зрозумілими для пересічної людини. Однак ці надмірні спрощення призводять до кричущого нерозуміння важливих тем, оскільки ви не отримуєте «суті», ви отримуєте лише поверхневу пораду.
Ілон Маск каже, що вірить у зміну клімату, і вважає що цю проблему треба вирішувати. Так, дійсно, зміна клімату є неймовірно складною проблемою, яку неможливо вирішити лише з одного боку. Бо з іншого боку Маск також вважає, що електромобілі врятують планету, хоча, фактично, електромобілі створюють цілу низку додаткових екологічних проблем.
У всякому разі, він має наполягати на розвитку громадського транспорту, оскільки це допомагає навколишньому середовищу набагато більше, ніж мільйони його нових автомобілів на дорогах.
Якщо ми не можемо прийняти його пораду щодо теми, з якою він має бути добре знайомий, то яку ж його пораду ми можемо прийняти?
3) Вибіркова інформація
Публічні особи ретельно контролюють інформацію, якою вони діляться з громадськістю. За винятком Маска, звісно. Він любить бути в центрі уваги і весь час перебільшує. Але давайте залишимо Маска осторонь цього прикладу. Ось ще один приклад.
Багато знаменитостей рекламують певні дієти або продукти, не розкриваючи своїх фінансових інтересів у цій рекламі. Вони також могли зробити пластичну операцію або цілодобово працювати з фітнес-тренерами, дієтологами та іншим персоналом, який допомагає їм гарно виглядати.
Така непрозорість грубо вводить в оману їхніх підписників, оскільки вони не були з ними відвертими.
Знаменитості та всілякі інфлюенсери здебільшого також не розкривають своїх особистих проблем і вразливостей. Це створює викривлене уявлення про реальність і ускладнює співвіднесення з їхнім досвідом.
Будьте дуже обережні з порадами публічних осіб, якщо ви їх отримуєте. Для прийняття складних або критично важливих рішень проконсультуйтеся з експертами або професіоналами, які спеціалізуються у відповідній галузі. Вони можуть надати вам обґрунтовану пораду, адаптовану до ваших потреб.
4) Відсутність досвіду
Ілон Маск - першопроходець у сфері електромобілів та освоєння космосу, але це не обов'язково означає, що він є експертом у галузі охорони здоров'я, освіти чи політики.
Аналогічно, досвід Білла Гейтса в галузі програмного забезпечення не робить його експертом в інших сферах. Ми маємо враховувати їхню компетентність у конкретних темах, які вони обговорюють.
На жаль, для багатьох людей це не так, оскільки вони сліпо приймають їхні поради, підбадьорюють їх і нападають на людей зі здоровим глуздом, які намагаються їх застерегти.
Хоча відомі особистості можуть відігравати певну роль у підвищенні обізнаності та залученні фінансування, вони не повинні замінювати досвід фахівців, коли йдеться про розробку та впровадження ефективних рішень.Тому якщо ви сліпо слідуватимете порадам знаменитостей без критичної оцінки, ви приймете хибні рішення.
Але, перш за все, це перешкоджає пошуку обґрунтованих, науково обґрунтованих рішень у багатьох складних сферах життя суспільства.
5) Власний інтерес
Ви також повинні враховувати, що всі ці люди володіють величезними компаніями. Часто не однією. Їхнє фінансове благополуччя тісно пов'язане з результатами діяльності цих підприємств. Отже, їхні публічні заяви і дії найчастіше відображають бажання сприяти і забезпечувати прибутковість своїх підприємств.
Наприклад, Ілон Маск активно просуває електромобілі та освоєння космосу, які є центральними для місій його компаній.
Аналогічно, Гейтс виступає за освітні технології та глобальні ініціативи у сфері охорони здоров'я. Хоча ці зусилля можуть мати позитивний вплив на суспільство, вони також слугують інтересам їхнього бізнесу.
6) Упередженість
Кожна людина має власні упередження, засновані на особистому досвіді та переконаннях. Мільярдери нічим не відрізняються.
Наприклад, Джефф Безос може бути упередженим щодо електронної комерції, тоді як Білл Гейтс може мати упередження, зумовлені його досвідом у сфері технологій. Це ще одна причина, чому їхні поради не є нейтральними.
Ілон Маск доводив це незліченну кількість разів. Він неодноразово називає себе «абсолютистом свободи слова». Він каже, що Twitter («Х») відкритий для всіх (навіть для неонацистів), але при цьому неодноразово піддає цензурі користувачів «Х», які мають іншу думку, ніж він.
Є багато прикладів, наприклад, закриття акаунтів журналіста-розслідувача і турецького бізнесмена, які критикували Ердогана прямо перед турецькими виборами. Або вплив на виборців під час президентської компанії Трампа. Маск також піддав цензурі акаунт @ElonJet, який відстежував його приватний літак, і навіть журналістів, які писали про це.
На жаль, ми маємо усвідомити, що поради цих людей не живуть у вакуумі, і ми повинні враховувати їхню історію, а також те, що вони роблять, а не тільки те, що вони говорять, бо зазвичай такі «громадські діячі» говорять одне, а роблять щось абсолютно протилежне.
7) Тиск для виконання
Так само публічні особи, такі як Ілон Маск, Джефф Безос і Білл Гейтс, часто стикаються з тиском, щоб залишатися актуальними і бути в центрі уваги громадськості.
Для Маска це найважливіше, адже його компанії не мають відділів маркетингу. Це призводить до того, що вони роблять сміливі заяви або інвестиції виключно заради підтримки свого публічного іміджу.
Бути і залишатися в центрі уваги - це також неймовірно сильний наркотик, який змушує навіть найбагатших людей у світі говорити і робити божевільні речі, щоб привернути до себе увагу.
8) Зміна перспектив
Прислухатися до порад відомих людей також потенційно шкідливо через зміну їхніх точок зору.
Візьмемо інвестиційного гуру Уоррена Баффета. Протягом своєї кар’єри він змінював свої інвестиційні стратегії та погляди.
Спочатку він зосередився на купівлі недооцінених акцій, але згодом перейшов до інвестування в добре відомі компанії з сильними конкурентними перевагами. Його погляди на акції технологічних компаній, яких він спочатку уникав, також еволюціонували.
Ми бачимо це з його портфеля на 2023 рік. Наприклад, Berkshire Hathaway Holdings (хедж-фонд, яким керує Баффет) складається переважно з добре відомих компаній:
Його мінливі погляди можуть ускладнити постійне покладення на його поради. Ви повинні розглянути і зважити поради з багатьох точок зору.
9) Відволікання
Я прочитав дуже багато статей, що поширювали знання від бізнесменів з усього світу. Кожного разу, коли я натрапляв на інтерв'ю з людьми, про яких багато разів згадував у цій статті, це викликало у мене миттєвий інтерес. Але надмірна увага до думок та діяльності цих впливових людей відволікала мене від надійних джерел інформації та практичних порад, які могли б допомогти мені більше.
Краще пройти безкоштовний або платний курс з питань, в яких бажаєш досягти успіху, ніж читати ці марні статті, які здебільшого є піаром та/або пустопорожніми балачками.
СУХИЙ ЗАЛИШОК
Дотримуючись порад лише кількох супер-успішних і багатих людей, ви втрачаєте безліч різноманітних перспектив. Існує незліченна кількість експертів і мислителів з цінними ідеями, які не перебувають у центрі уваги, але є набагато кращими експертами.
Хоча знаменитості можуть бути джерелом натхнення, вам потрібно збалансувати їхні надихаючі історії з практичними, дієвими порадами від професіоналів, які дають поради, що відповідають вашим конкретним цілям.
Забудьте про Forbes, Insider, The Wall Street Journal та інші видання і увімкніть свої навички критичного мислення. Найголовніше - враховуйте свою унікальну ситуацію і знаходьте всебічне розуміння будь-якої теми. Так ви зможете приймати обґрунтовані рішення, які допоможуть вашій кар'єрі, фінансам, коханню чи будь-чому іншому, що ви прагнете покращити.
Адріан Воленик