Ця історія про те, як найбільший у світі проєкт сонячної енергетики застарів до того, як був повністю запущений...

Ніхто не сумнівається в тому, що сучасні сонячні енергетичні системи (фотоелектричні, теплові та інші) мають багато переваг перед традиційними джерелами енергії. Однак про «темний бік» сонячної енергії говорять менше.
За даними Американської національної лабораторії оновлених джерел енергії (NREL), перспективність, ефективність та екологічність технологій відновлюваної енергії необхідно розглядати з точки зору всього життєвого циклу підприємства. Інакше кажучи, вплив на навколишнє середовище необхідно розглядати на всіх етапах життєвого циклу електростанції, тобто не тільки на етапі експлуатації, а й на етапах будівництва, монтажу та на етапі виведення з експлуатації. Але, як виявилося, в деяких випадках сонячні електростанції навіть не доходять до експлуатації стадії.
Прикладом цього є проєкт сонячної електростанції Crescent Dunes. Факап цього гігантського футуристичного проекту 21 століття змушує задуматися.

Проєкт Crescent Dunes, розроблений стартапом SolarReservey, являє собою електростанцію потужністю 110 мегават (МВт), розташовану приблизно за 310 км на північний захід від Лас-Вегаса. Після побудови він мав забезпечувати електроенергією до 75 000 будинків у періоди пікового споживання електроенергії.
Передбачалося, що проєкт коштуватиме близько 1 мільярда доларів і буде забезпечений гарантіями уряду США за кредитами на 737 мільйонів доларів. Crescent Dunes була першою електростанцією з концентратором сонячної енергії (CSP), з центральною приймальною вежею і передовою технологією зберігання енергії за допомогою розплавленої солі.

За даними Bloomberg, поєднання жахливого менеджменту в умовах стрімкого технічного прогресу перетворило інновацію на динозавра. Отже, що насправді пішло не так?
SolarReserve - це стартап у галузі відновлюваних джерел енергії, який фінансувався венчурними компаніями, що спеціалізуються на передових технологіях зберігання сонячної енергії. Стартап заснував Кевін Сміт у 2007 році. Мета - вирішити дві фундаментальні проблеми сонячної енергії: масштабованість і зберігання. На відміну від вітряних і фотоелектричних станцій, електростанції SolarReserve постачають електроенергію тоді, коли це необхідно - або 24 години на добу, або тільки під час «пікового» попиту.
Зі своїми технологіями накопичення енергії SolarReserve змогла забезпечити виробництво чистої відновлюваної електроенергії у великих комерційних масштабах. У 2011 році стартап, заручившись державною підтримкою, розпочав реалізацію багатомільярдного проєкту з будівництва сонячної електростанції Crescent Dunes біля Тонопа (штат Невада).
Проєкт мав стати найбільшою сонячною електростанцією у своєму роді. Citigroup Inc. та інші фінансисти інвестували 140 мільйонів доларів у компанію-розробника SolarReserve Inc.
Bloomberg описує перший побудований енергоблок так: «сонячна установка Crescent Dunes має вигляд чогось із науково-фантастичного фільму, де десять тисяч дзеркал утворюють спіраль завширшки в 2 милі, яка в'ється навколо величезної вежі, що височіє над пустелею між Лас-Вегасом і Ріно». Дзеркала спрямовують сонячне світло на вежу, розжарюють її, перетворюючи воду на пару для запуску парових турбін і накопичують енергію за допомогою розплавленої солі.

Чому ж у квітні 2019 року стартапу довелося закрити свій проєкт зі створення 10-ти модульної сонячної електростанції Crescent Dunes вартістю 5 мільярдів доларів?
Проблема була не тільки в поганому менеджменті та маркетингу, а й у застарілих технологіях. Сонячна електростанція Crescent Dunes компанії SolarReserve була, в першу чергу, заснована на технології концентрованої сонячної енергії (CSP). З розвитком інновацій у сонячній енергетиці електростанції з концентраторами сонячної енергії стали надто дорогими в обслуговуванні, а електроенергія, яку отримують, - дорогою.
Парогенератори на сонячній електростанції потребують нестандартних деталей і щонайменше 12 осіб для проведення регулярного технічного обслуговування і підтримки роботи електростанції. Після запуску електростанція зіткнулася з кількома технічними проблемами і не змогла забезпечити запланований коефіцієнт потужності в 50%, досягнувши коефіцієнта потужності лише близько 20% у 2018 році. Проблема ускладнилася тим, що дешевша сонячна енергія стала надходити від нової фотоелектричної сонячної ферми в Неваді. Електроенергія від SolarReserve обходилася споживачеві приблизно в 135 доларів за мегават-годину, а електрика від нової фотоелектричної сонячної ферми - менш ніж 30 доларів за мегават-годину. На сьогодні середня вартість виробництва електроенергії сонячними фотоелектричними системами перебуває в діапазоні від 0,05 до 0,10 долара за кВтг.
Десять років тому технологія CSP була в моді і в SolarReserve все йшло добре, але нові технології, що з'явилися, стали трунарем величезного проєкту. За дуже короткий час був здійснений технологічний прорив і китайські компанії стали домінувати на ринку сонячної енергії, забезпечуючи постачання недорогої електроенергії з використанням найпередовіших технологій сонячної енергетики.
Уже в 2015 році виробництво електроенергії за допомогою сонячних концентраторних електростанцій стало економічно недоцільним. Але станом на травень 2015 року стартап уже інвестував 2,8 мільярда доларів у розроблення та забезпечення довгострокових контрактів на електроенергію для 482 мегават (МВт) сонячних проєктів, водночас загальна потужність розроблення становила понад 6,6 гігавата (ГВт) у всьому світі. І це все - на технологіях, що катастрофічно застарівають...
Крім того, SolarReserve зіткнувся з проблемами з боку захисників природи і груп корінних американців, які володіють тими територіями, на яких SolarReserve розмістила електростанцію. Згідно з Las Vegas Review-Journal, деякі енергетичні аналітики висловили занепокоєння не тільки з приводу витрат на обслуговування, а й потенційним впливом проєкту на дику природу і ландшафт Невади.
31 січня 2019 року журнал Las Vegas Review-Journal із посиланням на Бюро управління земельними ресурсами штату Невада повідомив, що SolarReserve відкликала заявку на будівництво багатомодульної сонячної електростанції на федеральній землі.
Проєкт CSP вартістю 5 мільярдів доларів, який мав включати 100 000 дзеркал і 10 веж, що могли б накопичувати сонячну енергію і віддавати її після настання темряви, було закрито. Рішення було ухвалено після того, як SolarReserve вже побудувала одну вежу з концентрованими сонячними батареями за межами Тонопа.

Сонячна енергетична установка Crescent Dunes потужністю 110 мегават вартістю 1 мільярд доларів почала постачати електроенергію NV Energy 2015 року. Тепер електростанція може стати тільки черговою локацією Голлівуду для зйомок фантастичних фільмів або блокбастерів про супершпигунів.
Висновок простий. Скільки б грошей не вкладали, результат забезпечується ефективністю та інноваціями. Компанія SolarReserve не встояла перед дешевими та ефективними сонячними батареями. Чи зможе вона піднятися після цього - покаже час.
STARTUP NEWS