Історія про те, як дилетант вийшов на ринок, переповнений конкурентами, і посів у ньому лідерські позиції.

Ринок стрілецької зброї, особливо короткоствольної, досить стабільний і вельми консервативний. Тут цінують справжніх професіоналів, з великим авторитетом і довгим «послужним списком». У клубі лідерів гарним тоном вважається мати за плечима щонайменше вікову історію, а гранди можуть похвалитися життєвим досвідом завдовжки в кілька століть. Старовинна італійська збройова компанія, а нині корпорація Beretta, була заснована в XVI столітті, німецький Sauer - у середині XVIII, американські Remington, Colt і Smith & Wesson розпочали роботу в XIX столітті.
Інженери-конструктори таких компаній краще, ніж будь-хто, розбираються в тому, яким має бути пістолет. Вони розробляють, вони дають корисні поради і засновують «нові тренди».
А що ж Glock? Ця австрійська фірма не мала жодного стосунку до збройового виробництва. Компанія займалася виробництвом різних залізних виробів з металу і пластику - на кшталт карнизів для штор, ножів, саперних лопаток та іншої хренотіні. Просто образа для метрів збройового виробництва :)
Засновник компанії, інженер Гастон Глок народився 19 липня 1929 року і до 52 років був зовсім далекий від конструювання вогнепальної зброї. У розрізі збройової справи - ні досвіду, ні традицій, ні поколінь майстрів і бізнесменів, які передають свої знання і вміння від батька до сина. Натомість були енергія і наполегливість, а також оригінальний підхід до використання нових матеріалів і небажання слідувати традиційним курсом. Саме завдяки комбінації цих якостей практично нікому до цього не відома фірма з провінційного Дойч-Ваграма під Віднем увірвалася в 1982 р. у збройовий світ зі своїм пістолетом Glock 17, який лише через кілька років став справжнім бестселером.

На початку 80-х Глок вирішив взяти участь у конкурсі на новий армійський пістолет. Для цього він вчинив, як справжній стартапер. Не будучи зброярем, Гастон Глок не знав, яким має бути «ідеальний пістолет», але він знав, що його продукт має задовольняти потреби цільової аудиторії, а маркетинг бути клієнтоорієнтованим.
Якось перебуваючи у справах у військовому відомстві, Гастон став свідком розмови кількох військових чинів. Ті нарікали, що наближається тендер, а ніхто з претендентів не бажає слухати замовника, мовляв, ми краще за вас, солдафонів, знаємо, як конструювати зброю (у підсумку зразки від Beretta, Steyr, Heckler&Koch виходили складними, надто дорогими або недостатньо надійними). Тоді Глок познайомився з деким із обізнаних офіцерів, і ті в подробицях виклали йому «хотілки» армії - по суті, дали точне техзавдання.
На основі отриманих даних запрошені в компанію досвідчені конструктори і спроектували пістолет, точно такий, як хотілося військовим. Він отримав назву Glock 17 (патрон 9х19 Par).
На тлі своїх сучасників Glock виглядав незграбно, як валянок серед витончених чобітків, у ньому не було химерності Beretta або загрозливо-величних обрисів Colt M1911. Зате пістолет і справді був гранично простий і надійний, а магазини на 17 (стандартний), 19 або 33 патрони забезпечували високу вогневу міць. Нова зброя більш ніж наполовину складалася з високоміцного термостійкого пластику (допоміг досвід компаній Heckler&Koch і Steyr), тому Glock 17 вийшов легким, стійким до корозії і дешевим у виробництві.

Вся конструкція пістолета будується навколо принципу «дістав і стріляй», його навіть не треба спеціально знімати із запобіжника. Останній розміщений на спусковому гачку і вимикається при натисканні на спуск.
Невелика маса, округлі форми і відсутність деталей, що виступають, роблять максимально зручним приховане носіння зброї і її вихоплення. При цьому Glock добре захищений від випадкового пострілу - запатентована система з трьох вбудованих автоматичних запобіжників гарантує, що зброя не спрацює, доки спуск не натиснуто.
З одного боку, Glock 17 - це інноваційний продукт, але з іншого боку, якихось принципових нововведень у ньому немає. Автоматика використовує модернізовану схему «Кольта-Браунінга», розроблену ще в 1895-1898 рр. Безкурковий ударно-спусковий механізм (УСМ) з попереднім зведенням ударника стояв на австрійському Roth-Steyr 1907 року. Автоматичний запобіжник на спусковому гачку - на німецькому Sauer 1930 року. Навіть пластик як матеріал для рами також не є ноу-хау Глока. Цю ідею Гастон запозичив у німецького Heckler&Koch VP 70 (VolksPistole, народний пістолет), випущеного наприкінці 60-х. Він був першим серійним пістолетом, наполовину виконаним з полімеру. Зразок для свого часу революційний, але не надто вдалий.
Хай там як, Glock успішно пройшов випробування, і 1982 року компанія отримала замовлення на 25 тисяч пістолетів для австрійської армії. А незабаром Glock зацікавив шведів: виявилося, він чудово підходив до використання в умовах холодного клімату.
Незважаючи на свою пластмасовість, Glock 17 має великий ресурс - у середньому близько 35 тисяч пострілів. У тирах, де нині це найпопулярніший пістолет, вони починають розвалюватися тільки після 150 тисяч пострілів. Рекордні ж значення для Glock - це 250 - 300 тисяч пострілів (за умови застосування рідних патронів).
Те, що пістолет Glock 17 прийняли на озброєння австрійської армії, було безсумнівним успіхом. Але амбіції Гастона Глока цей успіх не задовольнив.
Ну скільки пістолетів може купити австрійська армія загальною чисельністю менше ніж 55 тис. осіб? А шведська, чий особовий склад близько 30 тис. осіб? Плюс армії переозброюються тільки раз на кілька десятків років. А ось цивільний ринок Сполучених Штатів щорічно «проковтує» близько 3 млн револьверів і пістолетів - більше, ніж уся американська армія. Ось до чого треба прагнути!
Атаку на ринок США компанія Гастона Глока почала наприкінці 80-х - на початку 90-х. І, треба сказати, австрійцям пощастило, вони опинилися в потрібний час у потрібному місці. У поліції і ФБР розгорталася рухома робота з пошуку оптимальної зброї і боєприпасу для ближнього бою.
В армії теж все було непросто: військові з 1994 року шукали заміну пістолету Beretta 92, що стоїть на озброєнні, який встиг заслужити репутацію незручної, не надто надійної і навіть небезпечної для користувача зброї. Щоправда, лобістських можливостей італійського концерну вистачало, щоб процес переозброєння буксував. Усе, що зробили армійські специ, - викотили список вимог (плутаних і суперечливих) до потенційного кандидата, що зайняв аж 80 сторінок.
Але Гастон Глок найняв хороших маркетологів, які не стали ломитися у двері міноборони, а вирішили «підсадити» правоохоронців, спецназ і цивільних. Причому агресивна цінова політика поєднувалася з оригінальними рекламними трюками.
Glock 17 спочатку створювали як дешевий пістолет, і це дало змогу дистриб'юторам активно використовувати схему продажів «трейд ін» - продай нам свій старий ствол і отримай новий зі знижкою. Спрацювало. Одночасно навколо австрійської зброї стали з'являтися міфи та інсинуації, які підігрівали інтерес. Пам'ятаєте фільм «Міцний горішок»? Ось фраза, яку вимовляє герой Брюса Вілліса: «У цього придурка був Glock, німецький порцеляновий пістолет, що не ловиться металошукачами і коштує більше твого місячного окладу». Ні слова правди! Glock не німецький пістолет, а австрійський, у ньому немає ні грама порцеляни, і коштував він дешево. Але знову спрацювало - купа народу кинулася з'ясовувати, що ж це за містичний пістолет-привид. Теза про металодетектори особливо зворушила обивателя. Спецслужби також занепокоїлися. Сам Глок, щоб заспокоїти громадськість, особисто раз по раз зі своєю зброєю проходив через рамки металошукачів. І все це в присутності чиновників і перед об'єктивами камер. Здорово!
Хто сьогодні доведе, що сцена в «Міцному горішку» була заказухою? Можливо, це простий збіг, але голлівудські режисери зброю для своїх фільмів не на вулиці підбирають, їм пропонують її компанії, до того ж із певними коментарями: що це, як працює, ну і таке інше.
Інший відомий сюжет: газета The New York Times повідомила про те, що представники Glock, презентуючи свій пістолет правоохоронцям, влаштовували для поліцейських чинів фуршети, вечірки і спонсорували відвідування дорогих стриптиз-клубів.
Усе для справи, звісно.
Взагалі австрійську компанію та її дистриб'юторів не раз стрясали корупційні скандали.У 1999 році на Гастона Глока навіть було скоєно замах. Один із його партнерів, Чарльз Еверт, крупно прокрався і, щоб приховати розкрадання (вони становили мільйони доларів), найняв якогось французького найманця Жака Пеше розправитися зі своїм босом.Той напав на підприємця з молотком, але жертва зуміла відбитися, а виконавець і замовник злочину надовго вирушили за ґрати.
Незважаючи на скандали, а почасти і завдяки їм, Glock зворушив серця американців.У США почалася ера австрійського пістолета.Це можна простежити за голлівудськими фільмами: ще у 80-х основним кіношним короткостволом був револьвер - з чим іще має ходити американський коп?Рідше з'являвся Colt 1911.У 90-х у руках героїв дедалі частіше стали з'являтися Beretta 92 і сюрреалістичні Desert Eagle.А потім прийшов Glock 17. Тепер з нього стріляють усі - і хороші хлопці, і погані.Навіть Джеймс Бонд змінив традиційний Walther PPC на P99, який «під Glock».Щорічно на американському ринку продається до 300 тисяч пістолетів Glock різних модифікацій.Усі відомі (і не дуже) виробники зброї Європи та Нового Світу неодмінно хочуть мати у своїй продуктовій лінійці пістолет, схожий на Glock.
Німецька Walter, італійська Beretta, американська Smith&Wesson - усіх не перелічити.Чеська CZ, у чиєму арсеналі є власний світовий хіт - CZ75, теж повелася і викинула на ринок «глокоїди» - спочатку CZ 100, потім CZ Р-10 С. Навіть Remington, що спеціалізується на рушницях і гвинтівках, представила публіці свої варіації на тему Clock 17 - RP-9 і RP-45. Але повторити epic win австрійців поки що нікому не вдається.Хоча раз у раз трапляються інформаційні вкидання про те, що на ринку ось-ось з'явиться черговий «вбивця “Глока”.Але щоб «убити» «Глока», потрібно зрівнятися з ним за основними параметрами плюс за одним або кількома сильно обійти, а зробити це ой як не просто...
Поки ж «Глок» продовжує свій переможний марш арміями і спецслужбами світу, яких він окучив уже понад 70.
На збройовій виставці SHOT Show 2019 у Лас-Вегасі черговим хітом уже вкотре став пістолет Glock. Цього разу компанія Radetec представила «розумну» версію зброї.По суті, це приставка, яка вміє рахувати відстріляні набої, а спеціальний пристрій може передавати на смартфон інформацію про витрату боєприпасів за днями.Навіщо це потрібно, неясно. Опції сучасної цивільної зброї давно вийшли за межі практичної необхідності.