· 

Відпустка в космосі. Orion Span чи SpaceX?


Якби Вам випала нагода провести відпустку в космосі, то що б Ви обрали: двотижневе проживання у скромному готелі на навколоземній орбіті чи тижневу подорож до Місяця (без посадки)? Може вибрати політ до Місяця, щоб відчути себе справжнім підкорювачем космосу? :)

 

Напевно, через кілька років такі пропозиції вже не вважатимуться науковою фантастикою. Фантастичною залишиться тільки вартість такої туристичної «мандрівки». Але, як то кажуть, цін високих не буває, бувають маленькі доходи.

 

Про космічний туризм зараз говорять і пишуть багато хто. А деякі компанії вже не просто говорять, а щосили займаються реалізацією проектів зі сфери космічного туризму.

 

Blue Origin Джефрі Безоса і Virgin Galactic Річарда Бренсона «йдуть ніздря в ніздрю», відпрацьовуючи надійні системи посадки.

Просувають свої проєкти й інші компанії, але всі вони планують відправляти туристів за межі Землі всього на кілька хвилин, щоб люди могли насолодитися красою космосу і нашої планети.

 

Є й «навколокосмічні» проекти. Так, наприклад, компанія World View Enterprises пропонує відправляти туристів на висоту 30 км в оглядовій капсулі стратостата класу люкс, де можна буде випити міцного напою, подивитися на чорне небо із зірками і переконатися, що наша планета таки кругла :)

 

А ось компанія Orion Span (засновник і ген.директор Френк Бангер) пішла ще далі. Вона розробила проект космічного орбітального готелю, в якому туристи зможуть залишатися майже два тижні!

Про створення готелю автори проекту розповіли на саміті Space 2.0, що проходив навесні 2018 р. у Сан-Хосе (Каліфорнія). Космічний стартап пропонує модульну конструкцію станції, здатну вмістити шість осіб, з яких двоє - члени екіпажу. Перших гостей планують прийняти у 2022 році.

 

Готель отримав назву Aurora Station. Його постояльці зможуть насолоджуватися краєвидами, що відкриваються з ілюмінаторів, протягом дванадцяти днів. Космічна станція здійснюватиме оберт навколо Землі кожні 90 хвилин, а це означає, що кожні 24 години туристи зустрінуть близько 16 світанків і заходів сонця.

 

Вартість туру становитиме щонайменше $9,5 млн. Чи дорого це? Дивлячись із чим порівнювати :)

 

З одного боку, поїздка вартістю 10 мільйонів доларів виходить за рамки бюджету двотижневої відпустки більшості людей, але з іншого боку - Aurora Station за ці гроші пропонує Вам досвід справжніх астронавтів.

 

Водночас «Роскосмос» за підготовку і відправлення туристів на МКС заряджає від $20 до $40 млн, тож 9,5 млн доларів - вельми лояльна ціна.

«Наша мета - зробити космічний простір доступним для всіх», - сказав Френк Бангер. Для цього традиційну 24-місячну програму підготовки астронавтів ми переробили і трансформували в тримісячну програму сертифікації астронавтів Orion Span (OSAC).

 

Під час 12-денної пригоди «багатенькі буратіни» літатимуть на висоті 200 миль над земною поверхнею на низькоземній орбіті та стануть свідками неймовірних уявлень про нашу блакитну планету.

 

Початок будівництва космічного готелю заплановано на початок 2019 року в Х'юстоні. Причому, робити це буде не NASA. Основна частина готелю - циліндричний модуль, який за розміром вміщається в ракеті. Над інтер'єром готелю працюватимуть найкращі дизайнери.

 

Зрозуміло, що в умовах відкритого космічного простору зробити проживання туристів по-справжньому комфортним складно, але низка ідей уже є, і їх будуть поступово реалізовувати. Екіпаж складатиметься з двох екс-астронавтів. Один із них повинен мати досвід лікування людей в умовах космічного простору.

 

Туристи зможуть викладати фото всього, що відбувається, завдяки швидкісному інтернету. Їм запропонують взяти участь у наукових і технічних програмах. Це може бути вирощування рослин в умовах невагомості або робота з використанням окулярів віртуальної реальності.

 

Після повернення на Землю на туристів-астронавтів чекатиме спеціальне шоу - «Зустріч героїв космосу» на кшталт зустрічей перших астронавтів наприкінці 60-х років минулого століття.

 

Що стосується доставки людей і вантажів у готель, то зараз компанія веде переговори зі SpaceX, Blue Origin та іншими компаніями, у яких є такі технічні можливості.

Стартап уже запропонував потенційним туристам вносити передоплату $80 000 за бронювання місця в космічному готелі. У разі відмови від польоту повернення суми гарантується.

 

Команда стартапу Orion Span складається з інженера космічних кораблів, «космічного архітектора» та ексвіцепрезидента компанії ARES Corporation. Крім того, до роботи залучили велику команду ветеранів космічної галузі, які разом мають понад 140 років досвіду роботи в космосі.

 

Що можна сказати? Прес-релізи та презентації це, звісно, дуже добре. Але хочеться помацати щось більш суттєве, ніж бізнес-план із красивими картинками. На сьогоднішній час до технічної реалізації космічних турів, що «довгограють», реально підійшов тільки Ілон Маск.

 

Перші туристичні польоти навколо Місяця компанія SpaceX планувала організувати вже у 2018 році. Але, як повідомив The Wall Street Journal, програму перенесли на 2019 рік.

 

Ще в лютому 2017 року компанія SpaceX офіційно заявила про те, що планує відправити до Місяця першу туристичну місію на пілотованій версії корабля Dragon і збирається почати медичну діагностику та підготовку перших мандрівників. Тривалість місії - один тиждень.

 

Наразі політ відклали до середини наступного року, але поки що неясно, який носій використовуватимуть для пілотованого корабля. Для запуску пілотованих місій на орбіту Землі, зокрема до МКС, SpaceX планує використовувати Falcon 9, однак для польотів до Місяця знадобляться важчі ракети. Спочатку для першого запуску пілотованої версії Dragon планувалося використовувати надважку ракету Falcon Heavy, але наразі компанія відмовилася від цієї ідеї.

 

Ілон Маск вважає, що треба зосередити всі зусилля на повністю багаторазовій ракеті BFR (Big Falcon Rocket). Цей корабель призначений для розміщення до 150 тонн на низькій навколоземній орбіті і може відправляти людей на Місяць і Марс. За твердженнями Маска, до «коротких польотів» (не на Марс, а на Місяць) корабель може бути готовий уже в найближчому майбутньому.

 

Як то кажуть, поживемо-побачимо. До «найближчого майбутнього» недовго залишилося :)

 

 

STARTUP NEWS