У грудні 2017 року Джей Клейтон, голова Американської комісії з цінних паперів і бірж (SEC), оприлюднив позицію комісії щодо проведення ICO.
SEC є головним органом США, який здійснює функції нагляду та регулювання американського ринку цінних паперів. Комісія була створена в період Великої депресії при президенті Рузвельті (1934 р.) з метою відновлення довіри інвесторів до фондового ринку. І це вельми символічно, тому що ажіотаж, який сьогодні відбувається на ринку ICO, і небезпеки, що загрожують потенційним інвесторам, можуть підірвати довіру і до офіційних фондових ринків.
Нагадаємо, що ICO (Initial coin offering) - первинна пропозиція цифрових монет, або токенів, - це відносно нова форма залучення інвестицій у вигляді продажу інвесторам криптовалюти, яка випускається компанією, що потребує інвестицій. На відміну від IPO (первинна пропозиція акцій) під час ICO відсутнє державне регулювання і, відповідно, низка характерних заходів безпеки для запобігання появи на ринку відвертого шахрайства.
Заява Джея Клейтона призначена насамперед для інвесторів і брокерів, і стосується оцінки ризиків операцій з криптовалютами.

Отже, на що слід звертати увагу інвесторам, які цікавляться участю в ICO.
1. Поки що на ринках криптовалют інвестори набагато менш захищені, ніж на традиційних ринках. Інвестори повинні розуміти, що до теперішнього часу жодне ICO не реєструвалося в SEC (для всіх IPO у США - це обов'язкова процедура).
2. SEC поки що не схвалила жоден продукт (або актив) для лістингу або трейдингу, пов'язаного з ринком криптовалют. Якщо хтось буде стверджувати зворотне - це тривожна ознака.
3. Ринки криптовалют часто виходять за межі національних кордонів, тож проінвестовані гроші можуть швидко покинути юрисдикцію, яку захищає місцевий регулятор.
4. "Я вірю, що ICO - чи є вони розміщенням цінних паперів, чи ні - можуть бути ефективним способом підняття інвестицій для підприємців, зокрема тих, які займаються інноваційними проектами. Однак така активність має супроводжуватися розкриттям інформації та іншими способами захисту інвесторів, яких вимагають наші закони про цінні папери", - зазначає Джей Клейтон.
5. Якщо інвестор усе ж таки вирішує ризикнути, то задля безпеки йому потрібно вимагати чітких відповідей на перелік запитань, підготовлений SEC:
- З ким конкретно я підписую договір?
- Яка компанія випускає і спонсорує продукт? Наскільки вона авторитетна, де розташована і хто за нею стоїть?
- Чи надала компанія повний і закінчений опис продукту?
- Чи є у компанії чіткий письмовий бізнес-план, який я розумію?
- Хто займається просуванням або продажем продукту і хто за ним стоїть?
- Чи ліцензований продаж продукту?
- Чи використовує компанія платну рекламу?
- Де знаходиться підприємство?
- Куди підуть ваші гроші і для чого вони будуть використовуватися? Чи не будуть мої гроші використовуватися для «переведення в готівку» інших фінансових коштів?
- Які конкретні права мені будуть надані з моїми інвестиціями?
- Чи є фінансові звіти? Якщо так, то чи перевіряються вони і ким?
- Чи є торгові дані? Якщо так, чи є спосіб перевірити це?
- Як, коли і за якою ціною я можу продати свої інвестиції? Наприклад, чи можу я надати токен або коїн назад компанії або отримати відшкодування?
- Чи можу я перепродати придбані коїни або токени, і якщо так, то чи є якісь обмеження на мою здатність перепродавати?
- Якщо у фінансових операціях використовується цифровий гаманець, що станеться, якщо я втрачу ключ?
- Чи буде у мене доступ до моїх інвестицій?
- Якщо використовується блочейн технологія, то чи є вона відкритою і загальнодоступною? Чи був опублікований код і чи був проведений незалежний аудит кібербезпеки?
- Чи було пропозицію структуровано відповідно до законів про цінні папери, а якщо ні, які наслідки матимуть для стабільності підприємства та вартості моїх інвестицій?
- Який юридичний захист може бути або не бути доступним у разі шахрайства, злому, шкідливого ПЗ або спаду ділової активності?
- Хто відповідатиме за повернення моїх інвестицій, якщо щось піде не так?
- Якщо я маю законні права, чи можу я ефективно забезпечити їх дотримання і чи будуть кошти для компенсації мені, якщо мої права буде порушено?
STARTUP NEWS