Перша в історії посадка на комету


12 листопада 2014 року спусковий модуль «Філи лендер» здійснив першу в історії космонавтики посадку на комету.

 

Посадковий модуль Посадковий модуль Philae космічного апарату Rosetta (розробка Європейського космічного агентства) успішно сів на поверхню ядра комети 67Р Чурюмова - Герасименко. Це була перша посадка космічного апарату на поверхні ядра комети за всю історію космонавтики.

 

 Спуск на поверхню ядра комети зайняв у спускового модуля нього близько семи годин. Протягом цього часу апарат робив знімки як самої комети, так і свого космічного апарату Rosetta.

 

Незважаючи на те, що під час посадки відмовив маневровий двигун і не спрацювали гарпуни (завдяки яким спусковий апарат мав закріпитися на поверхні), посадка все ж відбулася!

 

Якщо врахувати, що зонд Rosetta було запущено з космодрому Куру у Французькій Гвіані 2 березня 2004 року, і він летів до пункту призначення понад 10 років, то результат вражає.

 

На початку було не зрозуміло, чи всі прилади модуля функціонують нормально - а їх там близько десятка, не рахуючи цифрової фотокамери. Але потім апарат почав передавати інформацію.

 

Учені розраховували перевірити гіпотези про можливе перенесення кометами макромолекул органіки та краще зрозуміти принцип формування планет. 

 

Після складної посадки на комету, візуальний контакт із посадковим модулем було втрачено. Вчені не змогли визначити, де ж все-таки «заякорився» модуль. Те, що він не зміг передавати інформацію після того, як сіли акумулятори, означало, що або сонячні батареї не працюють, або апарат просто перебуває в глибокій тіні. Крім того, температура апарата знизилася до -35°С.

 

У червні 2015 року Philae lander несподівано «прокинувся», вийшов на зв'язок із Землею і за півтори хвилини передав понад 300 пакетів даних. Після цього зв'язок знову перервався.

 

Експерти ЄКА не втрачали надії знайти спусковий модуль і через зонд Rosetta продовжували сканувати поверхню комети. Через два роки, восени 2016 р. Philae lander був нарешті знайдений. Припущення підтвердилися. Апарат лежав на боці в глибокій тіні і сонячні батареї не могли заряджати акумулятори спускового модуля. Щоправда, тепер вчені знають точне місце, звідки передавалася цінна інформація про комету 67Р Чурюмова - Герасименко.

 

 

Для інформації - загальні витрати Європейського космічного агентства (ЄКА) на реалізацію проєкту оцінюються в €1,4 млрд.

 

 

Валерій Пичко для STARTUP NEWS