· 

Стартап Sharing E Umbrella. Історія факапу


У Китаї дуже розвинена система прокату та спільного споживання. Сотні мільйонів китайців звикли ділитися тим, чим не користуються постійно: машинами, велосипедами, електроінструментом і навіть зарядними пристроями. Є навіть сервіс із прокату силіконових коханок.

Взагалі треба віддати належне - у Китаї дуже люблять сервіси прокату, бо не люблять купувати речі, які їм не потрібні постійно.

 

З огляду на все це, сервіс прокату парасольок Sharing E Umbrella обіцяв стати успішним. 

 

Уявіть, що людина вийшла на вулицю у важливих справах і, звісно ж, забула покласти до сумки парасольку, а під кінець дня погода виявилася «не льотна». Купувати нову парасольку китаєць не буде не тому, що придбання ще однієї парасольки обійдеться недешево, а тому, що парасолька в нього є! Тільки він її забув! Але водночас промокнути не хочеться... Ось китайські підприємці й вирішили створити службу прокату парасольок.

 

 

Стартап Sharing E Umbrella спробував скопіювати бізнес-модель популярних платформ прокату велосипедів і, підживившись інвестиціями в 10 мільйонів юанів (1,9 мільйона доларів США), запрацював влітку 2017 року в 11 містах континентального Китаю, включно із Шанхаєм, Нанкіном, Гуанчжоу і Наньчаном.

 

Додаток для смартфона давав змогу людям орендувати парасольки, на спеціальних стендах, розташованих у метро і на автобусних зупинках, за депозит у розмірі 19 юанів  (3,70 дол. США). Вартість прокату - 0,50 юаня (10 с) за кожні 30 хвилин..

 

 

Згідно зі звітом у South China Morning Post, який посилався на китайський сайт новин ThePaper.cn, засновник компанії Чжао Шупінг надихався ідеєю платформи для прокату велосипедів і «думав, що тепер на вулиці можна буде поділитися всім».

 

 

На жаль, він помилився. Поки Чжао роздумував, як його стартап зможе заробляти поза сезоном дощів, стартап прогорів через несумлінність клієнтів. Усього за кілька тижнів у компанії вкрали всі 300 000 парасольок (!), з якими вона стартувала в 11 містах країни.

Як захистити стартап від крадіжки реквізиту, виявилося складним питанням. Ставити GPS-трекери на парасольки дорого - маячок коштує більше, ніж сама парасолька, а менталітет населення залишає бажати кращого. Факап виявився неминучим.

 

Найцікавіше, що практично в цей самий час два популярні сервіси з прокату велосипедів теж змушені були закритися після того, як більша частина їхніх велосипедів зникла. Не можна сказати, що всі їх вкрали, ні. Їх просто не повернули! Це виявило ще одну проблему. У містах з'явилася колосальна кількість покинутих прокатних велосипедів. Коли міська влада міста Ханчжоу зібрала всі покинуті велосипеди і вивезла їх у поле за місто, їх виявилося понад 20 000 штук! 

 

 

Виявилося, що проблема з прокатними парасольками E Umbrella полягала у тому самому - клієнти просто не повертали ці самі парасольки. Чому? Бо парасольки треба було повертати на стенди прокату, а вони були не на кожному кроці. Тому люди і не хотіли шукати ці стенди.

 

 

Крім того, платформа не стягувала з користувачів заставну плату за парасольки, а це означало, що більшість людей просто закінчували «прокат» тим, що забирали їх додому.

 

Чжао Шупінг сказав, що він не тільки планував замінити вкрадені парасольки, які коштували по 60 юанів (11,60 доларів США) кожна, він планував довести їхню кількість до 30 мільйонів і зробити доступними по всій країні до кінця року.

 

Чи зможе стартап піднятися? Навряд чи.

  • По-перше, колишній інвестор уже не хоче фінансувати цей сервіс (дивно, правда? :) ) 
  • По-друге, як стверджує новинний сайт Shanghaiist, у стартапу Sharing E Umbrella було не менше 14 конкурентів. 
  • Ну а по-третє, вивчайте класику - аналогічну концепцію Brellabox, розміщену в американській версії Shark Tank торік, було описано відомим бізнесменом Кевіном О'Лірі як «можливо, найгіршу ідею, яку він коли-небудь чув».

 

СУХИЙ ЗАЛИШОК: Коли ви створюєте стартап, масштабуйте його не на Америку чи Європу, а на Китай. У китайських інвесторів грошей не менше (а то й більше), ніж у Кремнієвій долині, а ось SWOT-аналіз проєкту, судячи з усього, там ніхто не робить :)

 

 

Валерий Пичко для STARTUP NEWS