20 квітня 1972 р. у високогірному районі Місяця, на плато Кейлі, на північ від кратера Декарт, здійснив посадку спусковий модуль космічного корабля «Аполлон-16» з астронавтами на борту.
Це була вже п'ята висадка людей на Місяць у рамках американської програми «Аполлон» і п'яте клацання по носі радянським космічним програмам.

21 квітня 1972 р. астронавти Джон Янг і Чарльз Дьюк ступили на місячну поверхню і провели там майже три доби (71 годину). Місія «Аполлона-16» була особливою. Це була перша посадка місячного модуля в гірській місцевості й орієнтована вона була на наукові дослідження. До того ж посадку на Місяць ледь не скасували через неполадки в руховій системі, але, тим не менш, після шести годин аналізу ситуації, що склалася, «Г'юстон дав добро» на посадку, і експедиція продовжилася. У розпорядженні астронавтів (як і в попереднього екіпажу) був транспортний засіб «Місячний Ровер № 2», на якому астронавти «накатали» 27 кілометрів і встановили рекорд швидкості пересування автомобілем на Місяці - 18км/год.
Серед численних приладів, встановлених астронавтами на місячній поверхні, були «активні сейсмометри» - геофони і радіокерований гранатомет для їх активації. Геофони реєстрували сейсмічні коливання, спричинені вибухом гранат, які за командою із Землі запускали на різні відстані вже після відльоту астронавтів із Місяця.
Загалом планували запустити чотири гранати на відстані 150, 300, 900 і 1500м, але запустили тільки перші три. Від запуску четвертої гранати на відстань 1500м відмовилися, оскільки виникла небезпека пошкодження інших приладів.
Тривалість трьох виходів астронавтів на поверхню Місяця загалом становила 20 год 14 хв, а загальна тривалість перебування Джона Янга і Чарльза Дьюка на Місяці становила 71 год 02 хв. Загалом Янг і Дьюк зібрали 111 кг зразків гірських порід і місячного ґрунту.
Дорогою на Землю, на відстані близько 300 000 км від рідної планети Томас Маттінглі здійснив два виходи у відкритий космос. Під час першого він переніс у командний відсік 33-ох кілограмову касету з відзнятою плівкою з панорамної камери. Під час другого виходу він переніс касету з відзнятою плівкою топографічної камери. Маттінглі пробув у відкритому космосі 62 хв, при цьому частота пульсу в нього була 130-168 ударів на хвилину.
Покопавшись кілька годин в архівах NASA, я зробив невелику добірку фотографій про експедицію «Аполлон-16». Нехай цей фоторепортаж на згадку про події минулого століття ще раз нагадає нам про мужність і самовідданість людей, які здійснювали подорожі настільки неймовірні, що здаються нам неможливими навіть у наш час.
(натиснить на зображення для збільшення)

Для тих, хто цікавиться подробицями місячних експедицій програми Аполлон рекомендую відвідати сайт NASA та ознайомитися з польотними журналами експедицій https://history.nasa.gov/alsj/main.html
Валерій Пичко для STARTUP NEWS